TÜRKİYE 2014 KÜRESEL GİRİŞİMCİLİK RAPORU

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) desteğiyle KOSGEB’in öncülüğünde dünyanın en kapsamlı Girişimcilik Endeksi açıklandı. Ülke genelinde 31 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Küresel Girişimcilik Monitörü 2014 Türkiye sonuçları, geçtiğimiz yıla göre artış göstererek Türkiye’de her 100 kişiden 35’inin önümüzdeki üç yıl içinde girişimcilik faaliyetinde bulunma hedefi olduğunu ortaya koydu. 2014 yılında ülke geneline örneklem sayısı artarken, bir önceki yıla göre gelişmeler ilk defa bölgesel düzeyde detaylarıyla incelenme fırsatı buldu.

Dünyanın en kapsamlı girişimcilik projesi olan ve girişimciliğin ekonomik büyüme sürecindeki önemini ortaya koyan Küresel Girişimcilik Monitörü’nün (Global Entrepreneurship Monitor-GEM) 2014 Türkiye sonuçları açıklandı. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) öncülüğünde, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) desteği ve Yeditepe Üniversitesi’nin akademik katkılarıyla gerçekleştirilen Küresel Girişimcilik Monitörü 2014 yılında Türkiye’de girişimcilik potansiyelinin arttığını gözler önüne seriyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de her 100 kişiden 35’i 3 yıl içinde girişimcilik faaliyetinde bulunmayı hedefliyor. Bu oran geçtiğimiz yıla kıyasla 3 puanlık bir artışı da ifade ediyor. 18-64 yaş arasındaki yetişkin nüfusun %39,8’i yeni bir işe başlamak için fırsat oluşacağına inanıyorken; toplam yetişkin nüfusun %53’ü potansiyel girişimci özelliklerine sahip. Bu da ülke nüfusunun yarısından fazlasının potansiyel girişimci olduğuna işaret ediyor.