Kapat

Pamukkale Teknokent

2010 yılında faaliyete başlayan Pamukkale Teknokent’te bugün itibariyle 14.800 m2 ’lik kapalı alanda 89 firmanın 100’den fazla Ar-Ge projesi yürütülmektedir. Yazılım, Bilişim, Mühendislik ve  Tekstil firmalarının çoğunlukta olduğu Teknokent bünyesinde 200’den fazla tam zamanlı Ar-Ge personeli istihdam edilmektedir. Her yıl 3 milyar $’ın üzerinde ihracat yapan Denizli ekonomisinin, katma değerli ürün profilinin artırılmasına yönelik Ar-Ge faaliyetleri yürüten Pamukkale Teknokent firmaları 2015 yılı itibariyle kümelenme çalışmasına başlamıştır. Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı, Pamukkale Teknokent Bilişim Firmalarının Uluslararası Rekabet ve İhracat Güçlerinin Artırılması projesi kapsamında 3 milyon $’lık bütçe ile %75 oranında desteklemektedir.

 

2015 yılı başından itibaren Teknoloji Transfer Ofisini faaliyete geçiren Pamukkale Teknokent, “Akademik Destek Hizmetleri”, “Üniversite-Sanayi İşbirliği”, “Patent ve Ticarileştirme” ile “Girişimcilik ve Şirketleşme” faaliyetleri kapsamında TÜBİTAK’dan 1601 programı ile iki yıl boyunca yıllık 400.000 TL hibe desteği almaktadır.

 

2014 yılı sonunda altyapısını hazırladığı Kuluçka Merkezini, TİM-TEB işbirliği ile 2015 yılında “Girişim Evi” adı altında kurumsal olarak faaliyete geçirmiştir. Bu işbirliği sonucunda her yıl 30’dan fazla girişimcinin eğitim ve mentorluk desteği verilerek mezun edilmesi hedeflenmektedir.